Mersan
Metal

Hemen Teklif Al !

Hemen teklif almak için dxf uzantılı bir dosya yükleyin
İçindekiler

CNC Lazer Kesim

cnc lazer kesim

CNC lazer kesim, özel şekiller oluşturmak üzere bir malzemeyi işaretlemek, kesmek veya kazımak için yüksek güçlü bir lazer ışını kullanan bir bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) yöntemidir. Benzersiz tasarımı ve çalışması, özellikle karmaşık şekilleri ve küçük delikleri keserken son derece hassas olmasını sağlar. Bu makalede, CNC lazer kesimin temellerini açıklayacağız.

CNC Lazer Kesim Nedir ve Nasıl Çalışır?

Diğer tüm CNC makineleri gibi CNC lazer kesici de kesim işlemlerini gerçekleştirmek için bilgisayar sayısal kontrolüne ve bilgisayar talimatlarına (G kodu) dayanır.

Ancak CNC lazer kesiciler, tasarımları ve kesme işlemi yöntemleri bakımından geleneksel CNC makinelerinden farklıdır.

CNC lazer kesim temassız, termal tabanlı bir işlemdir. Bir CNC lazer kesici, lazer odaklama lensi ve nozul içeren bir lazer kafasına sahiptir. Bu kafa ve mercek tertibatı, nozul aracılığıyla bir lazer ışınını materyale odaklar, istenen şekli oluşturmak için eritir ve keser. CNC lazerler, odaklama lensini soğutmak ve buharlaşan metali iş parçasından dışarı atmak için sıkıştırılmış gaz kullanır.

Yüksek güçlü bir lazer ışınını metalik bir yüzey üzerindeki bir noktaya odakladığınızda, o noktadaki ısı yoğunluğu yüksek olur ve bu da metal üzerindeki o noktanın hızlı bir şekilde ısınmasına ve kısmen (veya tamamen) buharlaşmasına neden olur. CNC teknolojisi daha sonra bu lazer kafasının ve lazer ışınının çalışma yüzeyi üzerindeki hareket sırasını kontrol ederek istenen özel şekilleri ve özellikleri oluşturur.

CNC Lazer Kesim Çeşitleri Nelerdir?

İşte günümüzde en yaygın kullanılan üç lazer türü:

 • CNC CO2 lazer
 • CNC kristal lazer
 • CNC fiber lazer

CNC CO2 Lazer

CO2 lazer kesim, aktif lazer ortamı olarak karbondioksit kullanan bir gaz lazer türüdür. Yüksek güç çıkışı kapasiteleri ve verimlilikleri nedeniyle en yaygın lazer kesim türüdür.

CO2 lazer kesiciler 15 kW’a kadar güç çıkışı ve %30’a kadar verimlilik üretir. Özellikle sac metallerde veya kalınlığı 10 mm’den az olan metallerde ince özellikleri ve dar açıları kesmek için idealdirler. Daha yüksek güçlü CO2 lazer kesiciler, daha kalın metal yüzeylerde de iyi kesim kalitesi sağlayabilir.

CNC Fiber Lazer

CNC fiber lazer kesim, fiber optik kablo aracılığıyla ışın oluşturmak için bir dizi diyot kullanan daha yeni bir lazer teknolojisidir. CNC fiber lazer kesim makineleri, özellikle kalınlığı 5 mm’den az olan malzemelerde CO2 lazer kesicilere göre daha hızlı ve temiz bir sonuç elde etmeyi sağlar.

CNC Kristal Lazer Kesici

CNC kristal lazer kesim neodim katkılı itriyum alüminyum granat (Nd:YAG) ve neodim katkılı itriyum orto-vanadat (Nd:YVO) gibi kristallerden yapılmış ışınlar kullanır.

Kristal lazer kesiciler genellikle CO2 lazer kesicilerden daha yüksek yoğunluğa ve lazer gücüne sahiptir. Bu da onları daha kalın metalleri kesmek için ideal olduğu anlamına gelir.

CNC Lazer Kesimle Hangi Sac Levhalar Kesilebilir?

Lazer kesim sayesinde birçok sac metal levha kesilebilir. Mersan Metal bünyesinde lazer kesim yaptığımız sac levhalar aşağıdaki gibidir:

💥 Sac kalınlık kapasitesi ve sac boyut kapasitelerini incelemek için kesim sayfamızı ziyaret ediniz. 

CNC Lazer Kesimin Avantajları

 • Daha hızlı işleme ve üretim süreleri.
 • Minimum bükülme.
 • Alev veya Plazma Kesim ile karşılaştırıldığında daha yüksek hassasiyet.
 • Lazer ışınının küçük kesme çapı (kerf) nedeniyle malzeme başına daha fazla parça.
 • Yüksek derecede doğruluk ve hassasiyetle daha karmaşık tasarımlar ve 2 mm’ye kadar küçük delikler üretir.
 • Temiz kesimler üreterek ek işleme sonrası (veya son işlem) işlemlerine olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • CNC lazer kesiciler, geleneksel CNC yönlendiriciler ve freze makinelerinde olduğu gibi çeşitli kesici aletlere veya özel aletlere olan ihtiyacı ortadan kaldırır.
 • Temassız işlem sayesinde malzeme bozulması ve malzeme kirlenmesi riskini azaltır.

Mersan Metal: CNC Lazer Kesim

Mersan Metal 1994 yılında Ankara Ostim Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuş olup, kısa süre içinde metal işleme sektöründe önemli bir konuma gelmiştir. Ostim Organize Sanayi Bölgesinde yer alan, 3 adet atölye ile Başkent Organize Sanayi Bölgesinde kapalı üretim alanına sahip fabrikasında müşterilerine hizmet vermektedir.

Bünyemizde bulunan CNC fiber lazer makineleri ve CNC CO2 makineleri ile metal kesim işlemlerini gerçekleştirmekteyiz.

Proje dosyanızı yükleyerek anında teslim süresi ve fiyat alın!

Hemen Teklif Al !

Hemen teklif almak için dxf uzantılı bir dosya yükleyin
tr_TRTurkish

Dosya Yükle

Hemen teklif almak için dxf uzantılı bir dosya yükleyin

.DXF dosyalarıyla hemen teklif alın
DWG, EPS, AI dosyalarıyla 24 saatte teklif alın
Ölçek: 1:1 / Birim: mm olmalı

Size daha iyi hizmet sunabilmek için çerezleri kullanıyoruz.